Nejsilnější Speciál ze spilky se vrací

V Praze dne 18. 10. 2021

Pivovar Ostravar se po koronakrizi vrátil k vaření pivních speciálů. Od poloviny října bude ve vybraných hospodách na čepu opět Grifel. Silné čtrnáctistupňové pivo s vysokým obsahem alkoholu je podle některých štamgastů jedním z nejlepších piv ve 124 leté historii pivovaru.

Koronakrize zamávala s návštěvností hospod. Podle ostravských pivovarníků ale pouze urychlila dlouhodobý trend, který začal v Česku už před pandemií. Lidé v posledních letech začali dávat větší přednost vyšší kvalitě, novým stylům a řemeslnému způsobu zpracování piva.

“Už před koronakrizí jsme zaznamenali vyšší prodeje řemeslně vylepšené dvanáctky i našich speciálů. Naopak méně na odbyt šla světlá výčepní piva nižší stupňovitosti. To se během pandemie nezměnilo. Naopak,” říká vrchní sládek pivovaru Ostravar Jan Řehůřek.

Podle vrchního sládka lidé využili pandemie k objevování nových chutí a typů piv. “Viděli jsme to třeba na našem svrchně kvašeném Glorionu. Pivním speciálu inspirovaném stylem West Coast IPA. Uvařili jsme ho během loňského léta a vypil se strašně rychle. Bohužel pak jsme s vařením pivních speciálů museli opět přestat kvůli zavřeným hospodám.”

Letos se Ostravar k pivním speciálům zase vrátil. “Začali jsme tam, kde jsme loni skončili. Tzn. limitovanou edicí Glorionu v létě. Od 14. října vystřídá Glorion v hospodách podzimní speciál Grifel.”

Důvodem obměny je podle vrchního sládka zejména počasí a s ním spojené jiné chuťové preference. “V chladnější počasí máme přirozeně chuť na plnější a silnější piva. Proto jsme u nás v září uvařili speciál Grifel, který tyto atributy přesně splňuje.”

Polotmavý speciál originální chuti, ve které se mísí tradiční hořkost a aroma speciálních chmelových odrůd, má stupňovitost 14% EPM a 6,5% alkoholu. “Grifel má opravdu vysoký obsah alkoholu. Ve srovnání s tradiční Ostravar dvanáctkou je obsah alkoholu o 27% vyšší, takže je potřeba Grifel pít s rozvahou,” upozorňuje vrchní sládek.

Své příznivce si už ostravský pivní speciál našel hned po uvaření první várky. Třeba známý degustátor piv vystupující pod přezdívkou Pivoman, který už vyzkoušel přes 5000 piv z 59 zemí světa, na internetu napsal: “Dle mého hodnocení asi nejlepší pivo z produkce pivovaru Ostravar. Neskutečně hutný speciál, který vás napoprvé možná nedostane, ale po každém dalším ochutnání se vám pomalu, ale jistě dostává pod kůži.”

Termíny slavnostního narážení v hospodách

Ostrava
Tankovna U koně, čtvrtek 14.10., 19.00
Club T 2, čtvrtek, 14.10., 19.00
Ostravarna U Jubilejní, pátek 15.10., 19.00

Opava
Lidový dům, čtvrtek 14.10., 19.00

Frýdek-Místek
Hasičárna Sokolovna, čtvrtek 14.10., 19.00

O Speciálech ze spilky

Pivní speciály mají v Ostravaru dlouhou tradici. Ostravský pivovar s nimi začal experimentovat již před 50 lety. O té doby uvařil Ostravar řadu výjimečných piv. Třeba Ruby, Bazal, Kelt nebo dnes Mustang a Černá Barbora. Od roku 2016 má Ostravar pro pivní speciály vyčleněnu samostatnou značku. Jmenuje se Speciály ze spilky. V limitovaných edicích se v ní vaří úplně nová piva, která mají pro českého pivaře zcela netradiční chuť. Piva jsou připravovaná řemeslným způsobem v malých várkách a fermentují v otevřených kádích spilky. Odtud název Speciály ze spilky.

Pivovar OSTRAVAR / Obecná informace

Pivovar Ostravar patří k nejstarším dobře fungujícím podnikům na území města Ostravy. Jeho filosofií je dlouhodobé zaměření se primárně na region, z nějž pochází. Na Ostravsku je doma a rozumí tomuto regionu jako málokdo. Více informací najdete na www.ostravar.cz.

Pivovar Ostravar je součástí společnosti Pivovary Staropramen s.r.o., která je druhým největším producentem piva v České republice. Svým zákazníkům nabízí jedno z nejširších portfolií pivních značek. Společnost je také významným českým exportérem piva. V zahraničí nejoblíbenější značku z portfolia – Staropramen – mohou ochutnat spotřebitelé ve 36 zemích světa. Více informací najdete na: www.pivovary-staropramen.cz

Pivovary Staropramen s.r.o. jsou součástí skupiny Molson Coors Brewing Company, která je třetí největší pivovarnickou společností světa. Svou podnikatelskou činnost vyvíjí v Kanadě, USA, Střední Evropě, Velké Británii a dalších exportních trzích. Společnost disponuje pestrým portfoliem vlastních i partnerských značek, včetně “vlajkových lodí” Coors Light, Molson Canadian, Staropramen a Carling. Více informací najdete na www.molsoncoors.com.

Kontakt / Pro více informací kontaktujte

Alena Váchová | Manažerka komunikace a firemních záležitostí | Pivovary Staropramen s.r.o., Nádražní 84, 150 00 Praha 5, M 602 145 124 | alena.vachova@molsoncoors.com

Martin Procházka | agentura WALKER&LAMBERT | Keltičkova 1906/46, Ostrava
T 603 480 824 | 596 112 046 | recepce@walkerlambert.cz

Vložte Váš rok narození.

Pro vstup na stránky Vám musí být alespoň 18 let.